Čerstvý, kandovaný, případně sušený zázvor zná skoro každý. Co ale zázvorovou šťávu? K získání jednoho litru zázvorové šťávy je potřeba čtyř kilogramů čerstvého šťavnatého zázvoru. Výsledek stojí za to.
Kdo si zkoušel doma zázvorovou šťávu vyrobit sám tak ví, co udělají vlákna zázvoru s odšťavňovačem. Co si budeme povídat, méně kvalitní odšťavňovač se může lehce poškodit. I proto je dobře, že se u nás začíná zázvorová šťáva objevovat na trhu.
Kvalitní šťáva ze zázvoru se vyrábí výhradně odšťavněním omytých neloupaných oddenků. Díky tomu se nesnižuje obsah gingerinu, protože právě ve slupce a pod ní je ho nejvíce. Pravá šťáva je opravdu jen z odšťavněného čerstvého šťavnatého zázvoru. Není ze žádných koncentrátů, macerátů nebo dokonce vyvařených oddenků zázvoru. Zázvorovou šťávou ale není ani vedlejší produkt, který vzniká při kandování zázvoru.
Zázvorová šťáva je úžasná v tom, že má člověk pořád po ruce sílu čerstvého zázvoru. V mžiku si můžete z jedné polévkové lžíce udělat v zimě silný zahřívající čaj. V létě pro změnu osvěžující limonádu a přitom pár kapkami dochutit zavařované marmelády a ovoce.
Šťáva ze zázvoru má široké uplatnění při vaření. V indické a asijské kuchyni, při přípravě dresinků, salátů, smoothie, sushi… Zkrátka všude tam, kam se dává čerstvý, nakládaný nebo sušený zázvor. Tento perfektní životabudič ráno probere, během dne povzbudí a večer uklidní a navíc podporuje trávení.
U nás to není ještě častý jev, ale v zahraničí si barmani svou práci při míchání nápojů zjednodušují používáním zázvorové šťávy. A mimochodem. Mohl by k nám dorazit i zvyk, že v restauraci se k čaji kromě citronu a cukru donese i malinký džbáneček se zázvorovou šťávou. Taková maličkost v člověku okamžitě vyvolá pocit tepla domova a laskavosti. Možná, že se toho brzy taky dočkáme…