The doctor with stethoscope

zázvor

Léčebné účinky zázvoru

19. 1. 2015  

Léčebné účinky zázvoru znal Orient již tisíce let. Evropa si jeho vlastností začala všímat až v relativně nedávné době.

Nejprve na něj bylo hleděno spíše jako na exotické koření a prostředek k zahřátí. Brzy se však i k nám dostaly zvěsti o možnostech použití proti velké škále nemocí a civilizačních chorob běžných v dnešní uspěchané době. I to je jeden z důvodů, proč se považuje zázvor za jednu z nejvíce podceňovaných superpotravin dneška.

První zmínky o léčbě zázvorem pocházejí z Indie a Číny z doby před 2000 lety před naším letopočtem. Ajurvéda a tradiční čínská medicína považují zázvor za jeden z hlavních pilířů léčby běžných onemocnění.

Nikdy však dosud neexistovaly relevantní důkazy o skutečné prospěšnosti zázvoru na nemocného člověka. Až v posledních 25 letech proběhla řada výzkumů referující o jeho velké prospěšnosti. Je-li konzumován v rozumné míře, dovede ochránit imunitní systém a posílit jeho funkci.

Migréna

Výzkumná studie íránské nemocnice VALI-e-ASR prokázala, že sušený zázvorový prášek může pozitivně ovlivnit předcházení vzniku některých typů migrén. Studie prováděná na 100 dobrovolnících s akutními záchvaty migrény prokázala, že užíváním malého množství zázvorového prášku se projevy záchvatů v mnoha případech snížily.  (1)

 

Vysoký krevní tlak

Testování účinků zázvoru na snížení tlaku dokázalo vynikající vlastnost snížit krevní tlak u osob se zkornatělými tepnami. Riziko srdeční příhody se u pravidelných konzumentů zázvoru tak sníží až o 39,5 %, což je výsledek srovnatelný s některými léky na snížení krevního tlaku. (2)

 

Křeče a svalů a infekční svalová onemocnění

74 dobrovolníků zastřešených pod výzkum doktora Patricka O’Connora z Univerzity v Georgii zkoušelo užívat čerstvý zázvor (syrový i tepelně upravený) v průběhu testů zkoumajících křeče svalů po extrémní fyzické námaze. Z výsledků vyplynuo, že zázvor symptomy kyseliny mléčné ve svalech (bolesti a křeče) nejen potlačuje, ale i předchází vzniku infekce u zraněných dobrovolníků. Dá se předpokládat, že podobně působí zázvor i na nejdůležitější sval v těle – srdce.

 

Chemoterapie

Doktorka Julie Ryan dokázala ve svém výzkumu prováděném na Univesity na Rochester medical center, že zázor dokáže u vybraných jedinců lépe zvládat obrannou reakci těla po chemoterapii, a to až o 40 %.

Další prokázané účinky

Z dalších výzkumů dále vyplývá, že je zázvor mírně antidepresivní, působí antioxidačně a pomáhá s trávením. Předmětem zkoumání je i jeho vliv na mužskou potenci.
Jistě je to, že zázvor jako superpotravina ještě neřekl své poslední slovo a jistě bude časem vhodnou alternativou k chemické léčbě nemocí.

  1. Maghbooli Mehdi, Golipour Farhad, Moghimi Esfandabadi Alireza, Yousefi Mehran. „Comparison Between the Efficacy of Ginger and Sumatriptan in the Ablative Treatment of the Common Migraine.“ Phytotherapy Research. 9 MAY 2013. DOI: 10.1002/ptr.4996. Accessed October 17th 2013.7
  2. Aranya Manosroi, Warangkana Lohcharoenkal, Parirat Khonsung, Worapaka Manosroi, and Jiradej Manosroi. „Potent antihypertensive activity of Thai-Lanna medicinal plants and recipes from “MANOSROI III” database“Pharmaceutical Biology. November 2013, Vol. 51, No. 11 , Pages 1426-1434 (doi:10.3109/13880209.2013.796391). Accessed October 17th 2013.