Kořen zázvoru patří k nejchutnějším a nejoblíbenějším druhům koření. Čerstvý má lehce nasládlou a kořeněnou chuť a jeho unikátní aroma dodává každému pokrmu orientální charakter. Zázvor ale není zdaleka ceněný jen v kuchyni, ačkoliv si ho s asijskými jídly spojujeme nejčastěji. Kořen zázvoru v sobě totiž skrývá mnoho éterických olejů a polyfenolů, které mají mimořádné léčivé vlastnosti.
Nejmocněji působící látkou je gingerol, který se nachází v čerstvém zázvoru. Pokud bychom se na gingerol podívali podrobněji, tak je jeho struktura velmi podobná kapsaicinu a piperinu, což jsou látky dodávající pikantní chuť chilli papričkám a pepři. Při vaření se gingerol transformuje na zingeron, který je sice slabší, ale stále mu zůstává neuvěřitelný potenciál pro boj s nemocemi.
Snižuje bolestivost kloubů
Studie provedená u 261 pacientů s osteoartritidou kolenního kloubu ukázala, že užívání zázvorového extraktu snižuje bolest tak účinně, že bylo možno zmenšit množství užívání jiných léků. Při této studii bylo prokázáno, že extrakty ze skořice, zázvoru, sezamu a pryskyřicí stromů pistácií, které byly aplikovány lokálně, přináší rovněž úlevu.
Zmírňuje bolesti svalů
Tato vlastnost zázvoru je obzvlášť oceňována sportovci. I když zázvor nepůsobí tak rychle, jak je zvykem u tablet a vyžaduje se pravidelného užívání tohoto koření, efektu uvolnění od bolesti svalů je dosaženo postupně a hlavně přírodní cestou. Předpokládá se, že to má souvislost s protizánětlivými vlastnostmi gingerolu.
Zázvor také snižuje nepohodlí spojené s menstruací. Ta bývá často doprovázená kontrakcemi hladkého svalstva dělohy, které některé ženy cítí tak silně, že jim to neumožňuje normální fungování. V jedné ze studií, do které bylo zařazeno 150 žen, bylo prokázáno, že síla zázvorového extraktu v dávce 250 mg má stejný analgetický účinek jako konvenční tableta s obsahem 400 mg ibuprofenu.
Zdroje:
Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis; Comparing analgesic effects of a topical herbal mixed medicine with salicylate in patients with knee osteoarthritis;
Autoři studií:
Viljoen E; Visser J; Koen N; Musekiwa A; Ozgoli G; Goli M; Moattar F; Nafiseh Khandouzi; Farzad Shidfar; Asadollah Rajab